Rehabilitacja i ćwiczenia po szyciu łąkotki

Rehabilitacja i ćwiczenia po szyciu łąkotki
Autor Agnieszka Tkocz
Agnieszka Tkocz26.10.2023 | 6 min.

Rehabilitacja po szyciu łąkotki jest kluczowym elementem powrotu do pełnej sprawności kolana. Zabieg chirurgiczny szycia łąkotki to poważna operacja, po której konieczne jest stopniowe usprawnianie mięśni i więzadeł kolana. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, pomogą zmniejszyć dyskomfort, przywrócić pełen zakres ruchu i wzmocnić mięśnie stabilizujące staw. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalecenia dotyczące rehabilitacji po szyciu łąkotki.

Kluczowe wnioski:
 • Rehabilitacja po zabiegu powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta i rodzaju uszkodzenia.
 • Ćwiczenia należy wykonywać regularnie, stopniowo zwiększając obciążenie kolana.
 • Należy unikać ruchów obciążających kolano przez około 6 tygodni po operacji.
 • Pełny powrót do aktywności fizycznej zajmuje od 6 do 12 miesięcy.
 • Masaż, krioterapia i fizykoterapia wspomagają rehabilitację.

Ograniczenia ruchowe po zabiegu

Po zabiegu chirurgicznym szycia łąkotki należy liczyć się z tym, że ruchomość kolana będzie znacznie ograniczona. W pierwszych tygodniach po operacji zaleca się unikanie obciążania nogi operowanej i poruszanie się o kulach lub balkoniku. Blizna pooperacyjna musi się wygoić, a tkanki i struktury kolana stopniowo regenerować.

Przez około 6 tygodni po zabiegu zalecane jest unikanie pełnego zginania i prostowania kolana. Nie należy również wykonywać ruchów rotacyjnych, bocznych ani obciążać nogi operowanej ciężarem ciała. Te ograniczenia mają na celu zapewnienie prawidłowego gojenia tkanek i uniknięcie zbyt dużego napięcia na nowo zszyte więzadło.

Stopniowo, wraz z postępem rehabilitacji, można zacząć zwiększać zakres ruchu i obciążenie kończyny. Jednak pełny powrót do codziennej aktywności zajmuje od 6 do 12 miesięcy. Należy pamiętać, że zbyt szybki powrót do aktywności fizycznej może opóźnić rekonwalescencję.

Używanie stabilizatora kolana

Przez pierwsze 2-4 tygodnie po operacji zaleca się noszenie stabilizatora kolana, który ogranicza ruchy i zapewnia dodatkową stabilizację. Stabilizator pomaga też kontrolować obrzęk i ból. Z czasem można stopniowo zmniejszać czas jego noszenia, np. zakładając tylko na czynności obciążające kolano.

Rodzaje ćwiczeń usprawniających kolano

Rehabilitacja po szyciu łąkotki powinna rozpocząć się już w pierwszych dniach po zabiegu. Polega ona przede wszystkim na stopniowym zwiększaniu zakresu ruchomości i siły mięśni kolana. Ćwiczenia dobiera indywidualnie fizjoterapeuta, uwzględniając rodzaj urazu i stan pacjenta.

W początkowej fazie zalecane są ćwiczenia izometryczne mięśni ud, ćwiczenia rozluźniające i poprawiające ukrwienie. Stopniowo wprowadza się coraz większy zakres ruchu, np. zginanie i prostowanie kolana leżąc lub siedząc. Ważne są też ćwiczenia równoważne.

Gdy gojenie postępuje, można zacząć stopniowo obciążać nogę, najpierw przy podpórce, a później samodzielnie. Zalecane są też ćwiczenia z oporem, wzmacniające mięśnie stabilizujące kolano.

Ćwiczenia w domu i na siłowni

Oprócz zorganizowanej rehabilitacji, ważne jest wykonywanie codziennych ćwiczeń w domu, np. proste zginanie i prostowanie nogi leżąc lub na leżance. W miarę poprawy można stopniowo zwiększać liczbę powtórzeń i zakres ruchu.

Po kilku miesiącach można rozpocząć ćwiczenia na siłowni - np. orbitrek, wioślarz, wyciąg górny. Ważne, by unikać urazów i przeciążeń. Dobrze jest ćwiczyć pod okiem trenera personalnego.

Zalecany czas noszenia stabilizatora

Większość lekarzy zaleca noszenie stabilizatora kolana przez 2-4 tygodnie po operacji szycia łąkotki. Ma on za zadanie unieruchomić staw i zapewnić komfort w pierwszym okresie gojenia.

Niektórzy specjaliści wydłużają ten czas do 6 tygodni, zwłaszcza przy poważniejszych urazach więzadeł. Przedłużone noszenie stabilizatora sprzyja lepszemu zrostowi tkanek i zmniejsza ryzyko powtórnego urazu.

Stopniowe zmniejszanie czasu noszenia stabilizatora powinno odbywać się pod kontrolą lekarza lub fizjoterapeuty. Można np. zakładać go tylko na czynności obciążające kolano. Całkowite odstawienie stabilizatora zaleca się, gdy chód stanie się pewny i stabilny.

Techniki masażu blizny pooperacyjnej

Rehabilitacja i ćwiczenia po szyciu łąkotki
 • Delikatny masaż poprzeczny - uciskanie kciukiem blizny w poprzek, rozluźnianie zrostów.
 • Masaż punktowy - naciskanie palcami na newralgiczne punkty wokół blizny.
 • Długie pociągnięcia - rozcieranie i rozciąganie blizny wzdłuż, poprawia elastyczność.
 • Masaż limfatyczny - delikatne głaskanie, poprawia krążenie i redukuje obrzęk.
 • Oklepywanie - lekkie uderzenia dłonią pobudzają krążenie i dotleniają tkanki.

Masaż blizny po szyciu łąkotki powinien być wykonywany delikatnie, aby nie podrażniać tkanek. Należy go wkomponować w kompleksową rehabilitację kolana.

Aktywność fizyczna w domu i na siłowni

Powrót do aktywności fizycznej po operacji łąkotki wymaga czasu i rozwagi. W początkowym okresie zalecane są proste ćwiczenia wykonywane w domu, np. izometryczne napinanie mięśni, prostowanie kolana leżąc czy w siadzie.

Stopniowo można włączać dłuższe spacery, jazdę na rowerze stacjonarnym i ćwiczenia równoważne. Bardziej intensywny trening siłowy i aerobowy jest możliwy po ok. 2-3 miesiącach.

Ćwiczenia na siłowni, takie jak orbitrek, wioślarz czy lekki trening z hantlami, wzmacniają mięśnie stabilizujące kolano. Należy unikać skoków, przysiadów z obciążeniem i gwałtownych ruchów.

Pełny powrót do sportu kontaktowego czy rekreacyjnej piłki nożnej wymaga od 6 do 12 miesięcy rehabilitacji. Bardzo ważne jest nasłuchiwanie potrzeb własnego organizmu.

Powrót do pełnej sprawności kolana

Całkowity powrót do pełnej sprawności i aktywności fizycznej po rekonstrukcji więzadła łąkotkowego jest możliwy, ale wymaga cierpliwości i konsekwencji w rehabilitacji. Proces ten trwa zwykle od 6 do 12 miesięcy.

Aby osiągnąć dobre efekty leczenia, należy stopniowo zwiększać obciążenie i zakres ruchu kolana, dbać o prawidłową biomechanikę, wzmacniać mięśnie i ćwiczyć równowagę. Bardzo ważna jest też mobilizacja blizny pooperacyjnej.

Większość pacjentów, którzy systematycznie i cierpliwie pracują nad rehabilitacją pod okiem specjalistów, może liczyć na pełny powrót sprawności kolana i satysfakcjonujący efekt leczenia.

Podsumowanie

Rehabilitacja po zabiegu szycia łąkotki jest długim, ale niezbędnym procesem. W pierwszych tygodniach po operacji należy ograniczyć ruchy i obciążenie kolana, aby zapewnić gojenie. Stopniowo jednak trzeba wprowadzać ćwiczenia usprawniające - najpierw izometryczne i rozciągające, później z większym zakresem ruchu. Regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń w domu i na rehabilitacji jest kluczowe.

Noszenie stabilizatora przez 2-4 tygodnie pomaga unieruchomić kolano i zmniejszyć ból. Następnie można stopniowo zmniejszać czas jego zakładania. Ważny jest także masaż i mobilizacja blizny pooperacyjnej, by złagodzić dyskomfort i przywrócić elastyczność tkanek.

Powrót do pełnej aktywności fizycznej po szyciu łąkotki wymaga od 6 do 12 miesięcy rehabilitacji. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i stopniowo zwiększać obciążenia. Tylko konsekwencja w ćwiczeniach i wzmacnianiu mięśni może zapewnić satysfakcjonujące efekty leczenia.

Rehabilitacja po operacji łąkotki to długi proces, ale przynoszący zadowalające efekty. Najważniejsza jest cierpliwość, stopniowe zwiększanie aktywności i regularne, dobrane indywidualnie ćwiczenia. Wówczas możliwy jest pełny powrót sprawności kolana.

5 Podobnych Artykułów

 1. Jak ćwiczyć na siłowni po zrobieniu tatuażu? Porady i wskazówki
 2. Sianów - Na jakie wydarzenia kulturalne i sportowe warto się wybrać?
 3. Daj piątaka na dzieciaka: Jak można włączyć się w akcję charytatywną?
 4. Bieg Górnika: Kultowa impreza biegowa, której nie możesz przegapić!
 5. Apteki w Karwi: godziny otwarcia, dyżury oraz kontakt i informacje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Agnieszka Tkocz
Agnieszka Tkocz

Jako biegaczka amatorska dzielę się na blogu swoimi doświadczeniami z treningów oraz startów w zawodach. Opisuję przydatne porady treningowe, recenzuję sprzęt i opisuję ciekawe trasy biegowe. Chcę motywować innych do rozpoczęcia przygody z bieganiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły