Plan treningowy na 5 dni tygodniowo - efektywny trening bez siłowni

Plan treningowy na 5 dni tygodniowo - efektywny trening bez siłowni
Autor Agnieszka Tkocz
Agnieszka Tkocz26.10.2023 | 7 min.

Plan treningowy 5 dniowy to świetny sposób na systematyczne ćwiczenia i poprawę kondycji fizycznej. Dzięki niemu możesz ćwiczyć regularnie bez konieczności chodzenia na siłownię. W artykule dowiesz się jak zaplanować efektywny trening na 5 dni w tygodniu, który pozwoli Ci schudnąć, zbudować mięśnie i poprawić formę. Pokażemy, jakie ćwiczenia wykonywać każdego dnia, by angażować różne partie mięśni. Podpowiemy też, jak stopniować obciążenie treningowe. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • 5-dniowy plan treningowy to świetna opcja regularnych ćwiczeń w domu bez siłowni.
 • Ćwiczenia dobierz tak, by angażować różne partie mięśni i stopniować obciążenie.
 • Połącz trening cardio z ćwiczeniami siłowymi, by spalać tkankę tłuszczową i budować mięśnie.
 • Pamiętaj o rozgrzewce i odcinkowym rozciąganiu się po treningu.
 • Regularne 5-dniowe treningi poprawią Twoją kondycję i sylwetkę.

Ćwiczenia cardio i siłowe na 5 dni w tygodniu

Aby osiągnąć widoczne efekty treningowe, warto ćwiczyć przez 5 dni w tygodniu. Taki rozkład zajęć pozwala zadbać zarówno o kondycję cardio, jak i budowę mięśni. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie treningów, aby angażować różne grupy mięśniowe.

Pierwsze 2-3 dni poświęć na trening cardio, czyli np. jogging, jazdę na rowerze, pływanie lub aerobik. Ćwiczenia aerobowe przyspieszają metabolizm, wzmacniają serce i płuca oraz pozwalają spalać tkankę tłuszczową. Ważne, aby stopniowo zwiększać intensywność treningu cardio.

Kolejne 2-3 dni treningowe możesz przeznaczyć na ćwiczenia siłowe, angażujące różne partie mięśni. W jednym treningu ćwicz np. mięśnie nóg i pośladków, a w drugim brzucha i pleców. Stosuj obciążenia dostosowane do swojej aktualnej kondycji.

Ćwiczenia siłowe budują mięśnie, przyspieszają przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego warto łączyć je z treningiem cardio, aby osiągnąć synergiczny efekt.

Przykładowy 5-dniowy plan treningowy

Poniżej znajdziesz przykładowy rozkład treningów cardio i siłowych na 5 dni w tygodniu:

 • Poniedziałek - trening siłowy mięśni nóg i pośladków
 • Wtorek - trening cardio, np. bieganie lub jazda na rowerze
 • Środa - trening siłowy mięśni klatki piersiowej i ramion
 • Czwartek - trening cardio, np. pływanie lub aerobik
 • Piątek - trening siłowy mięśni brzucha i pleców

Taki podział treningów gwarantuje harmonijny rozwój mięśni i poprawę kondycji. Przy rozpisywaniu planu pamiętaj o stopniowaniu obciążeń i zapewnieniu regeneracji.

Rozplanuj trening bez siłowni na każdy dzień tygodnia

Plan treningowy 5 dniowy to doskonała opcja dla osób, które chcą ćwiczyć regularnie, ale nie korzystają z siłowni. Wystarczy poświęcić ok. 30-60 minut dziennie na aktywność fizyczną, aby poprawić kondycję i sylwetkę. Kluczem jest rozplanowanie zróżnicowanych ćwiczeń na każdy dzień.

Pierwsze 2-3 dni poświęć na trening cardio, czyli np. bieganie, jazdę na rowerze, taniec lub inne ćwiczenia aerobowe. Możesz je wykonywać w domu lub na świeżym powietrzu. Stopniowo zwiększaj intensywność i czas trwania treningu cardio.

Kolejne 2-3 dni treningowe przeznacz na ćwiczenia siłowe, angażujące różne grupy mięśniowe. Wykonuj pompki, brzuszki, przysiady lub inne ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Możesz też użyć elastycznych taśm oporowych czy hantli.

Taki podział treningów sprawi, że zadbamy zarówno o serce i płuca, jak i o rozwój mięśni. Regularne 5-dniowe ćwiczenia bez siłowni dadzą świetne efekty!

Czytaj więcej: Ćwiczenia uwalniające konflikt rzepkowo-udowy

5-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych

Niezależnie od poziomu zaawansowania, plan treningowy 5 dniowy to bardzo dobra opcja, by systematycznie podnosić swoją kondycję fizyczną. Podstawą jest stopniowanie obciążeń - zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane mogą ćwiczyć 5 dni w tygodniu, ale z inną intensywnością.

„Najlepsze efekty daje trening dostosowany do Twojej aktualnej kondycji i możliwości. Rozpoczynając przygodę z regularnym ruchem, nie forsuj organizmu.”

Dla początkujących wystarczy początkowo 20-30 minut treningu cardio dziennie w umiarkowanym tempie np. marszobieg lub jazda na rowerze. Stopniowo zwiększaj czas do 45-60 minut dziennie. 2 dni w tygodniu wprogramuj też trening siłowy (pompki, brzuszki), ale z małym obciążeniem.

Osoby zaawansowane mogą zacząć od 30-45 minut cardio dziennie w intensywnym tempie, by po 2 tygodniach wydłużyć trening do 60-90 minut. Ćwiczenia siłowe wykonuj z większym obciążeniem niż początkujący.

Stopniowo zwiększaj intensywność treningów, aby uniknąć kontuzji. Odpowiednio dobrany 5-dniowy plan treningowy przyniesie efekty zarówno początkującym, jak i zaawansowanym sportowcom.

Efektywne treningi w domu przez 5 dni bez sprzętu

Plan treningowy na 5 dni tygodniowo - efektywny trening bez siłowni

Regularny ruch to podstawa zdrowia i dobrej kondycji. Nawet bez specjalistycznego sprzętu możemy wykonywać efektywne treningi w warunkach domowych. Wystarczy 5 dni w tygodniu poświęcić na różnorodną aktywność fizyczną.

Podstawą domowych treningów powinno być cardio. Świetnie sprawdzi się bieganie w miejscu, wymachy nóg, podskoki lub taniec. Angażują one duże grupy mięśni i przyspieszają metabolizm. Możesz też wykonywać ćwiczenia aerobowe przy użyciu domowego rowerka stacjonarnego lub steppera.

Ćwiczenia siłowe również możemy wykonać bez dodatkowego ekwipunku. Pompki, brzuszki, przysiady czy deski to podstawowe, a zarazem bardzo efektywne ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Aby zwiększyć opór, możemy wykonywać je na jednej nodze lub z obciążeniem w postaci plecaka wypełnionego np. butelkami z wodą.

Tak zaplanowane 5-dniowe treningi cardio i siłowe bez specjalnego sprzętu dadzą świetne efekty w postaci lepszej kondycji, wysmuklenia i wzmocnienia mięśni.

Spal kalorie i zbuduj mięśnie w 5 dni tygodniowo

Aby spalać tkankę tłuszczową i budować mięśnie wystarczy poświęcić 5 dni w tygodniu na odpowiednio zaplanowany wysiłek fizyczny. Kluczem do sukcesu jest połączenie treningu cardio ze wzmacniającymi ćwiczeniami siłowymi.

Trening cardio, czyli np. bieganie, jazda na rowerze lub pływanie, przyspiesza przemianę materii i pozwala spalać nawet kilkaset kalorii podczas jednej sesji. Dlatego warto wykonywać go przez 3-4 dni w tygodniu.

Ćwiczenia siłowe, takie jak pompki, brzuszki czy przysiady angażują dodatkowo mięśnie i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej nawet po zakończeniu wysiłku. Dopełniają więc trening cardio o efekt budowy masy mięśniowej.

Taka kombinacja treningu cardio i siłowego przez 5 dni w tygodniu pozwala spalać zbędne kalorie oraz rzeźbić i wzmacniać mięśnie. To najlepszy sposób na poprawę kondycji i sylwetki.

Darmowy plan treningowy do wykonania w domu codziennie

Regularny ruch nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Oto przykładowy, darmowy plan treningowy 5 dniowy do wykonania w warunkach domowych, bez specjalistycznego sprzętu:

Dzień Trening
Poniedziałek Bieganie w miejscu - 5-10 minut
Pompki - 3 serie po 10 powtórzeń
Brzuszki - 3 serie po 10 powtórzeń
Wtorek Taniec - 15-20 minut
Środa Przysiady - 3 serie po 15 powtórzeń
Deski - 3 razy po 30 sekund
Czwartek Bieganie w miejscu - 10-15 minut
Piątek Pompki - 3 serie po 12 powtórzeń
Brzuszki - 3 serie po 12 powtórzeń

Takie treningi pozwolą wzmocnić serce i mięśnie oraz poprawić kondycję. Wykonuj je codziennie przez ok. 30 minut, a szybko zobaczysz efekty!

Podsumowanie

Regularny, 5-dniowy plan treningowy to świetny sposób na poprawę kondycji i sylwetki bez konieczności chodzenia na siłownię. Wystarczy poświęcić 30-60 minut dziennie na zróżnicowane ćwiczenia cardio i siłowe, aby osiągnąć synergiczny efekt - szybciej spalać kalorie i rzeźbić mięśnie.

Rozpocznij od prostego cardio, np. biegania, marszu lub jazdy na rowerze. Stopniowo zwiększaj intensywność do ok. 45-60 minut dziennie. Dołącz 2-3 razy w tygodniu trening siłowy z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała - pompek, brzuszków, przysiadów. Możesz też użyć oporowych taśm czy lekkich hantli.

Ćwiczaj codziennie w domu bez specjalnego sprzętu - to najprostszy i najtańszy sposób na lepszą kondycję. Angażuj przy tym różne grupy mięśniowe, aby trening był jak najbardziej kompleksowy. Pamiętaj też o rozgrzewce i rozciąganiu się po wysiłku.

Regularny, 5-dniowy plan treningowy bez siłowni przyniesie świetne efekty w postaci zwiększenia wydolności organizmu, spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej i zbudowania mięśni. Gorąco polecamy taki rozkład aktywności fizycznej!

5 Podobnych Artykułów

 1. Zegarek damski liczący kroki oraz śledzący aktywność
 2. Czy warto codziennie biegać by schudnąć i wzmocnić kondycję?
 3. Więzadło poboczne strzałkowe - leczenie, rehabilitacja, ćwiczenia
 4. Skarpety nieprzemakalne i wodoszczelne do biegania - najlepsze 2023
 5. Trening pośladków na siłowni – ćwiczenia i wskazówki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Agnieszka Tkocz
Agnieszka Tkocz

Jako biegaczka amatorska dzielę się na blogu swoimi doświadczeniami z treningów oraz startów w zawodach. Opisuję przydatne porady treningowe, recenzuję sprzęt i opisuję ciekawe trasy biegowe. Chcę motywować innych do rozpoczęcia przygody z bieganiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły