Czy rowerek stacjonarny jest wydajny dla seniorów?

Czy rowerek stacjonarny jest wydajny dla seniorów?
Autor Łukasz Adamiec
Łukasz Adamiec06.06.2024 | 3 min.

Ile razy słyszałaś powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”? Zachęty do podejmowania aktywności fizycznej można spotkać na każdym kroku. Zastanawiałaś się jednak, kogo one głównie dotyczą? Najczęściej młodzież, kobiety i osoby z nadwagą. W komunikatach społecznych często zapomina się o seniorach. Bieżnia czy rowerki stacjonarne w przypadku osób starszych to strzał w dziesiątkę, aby zachęcić je do uprawiania sportu. Przeczytaj tekst i dowiedz się, czy rowerek stacjonarny jest wydajny dla seniorów oraz czym kierować się podczas wyboru konkretnego sprzętu.

Rower domowy na odchudzanie – efekty nie tylko od zewnątrz

Świadomość dotycząca konieczności dbania o swoje zdrowie jest coraz większa. Coraz więcej mówi się o wpływie sportu, diety i suplementacji na zdrowie. Zdecydowana większość osób starszych niestety ogranicza swoją aktywność fizyczną do spacerów. Uczestnictwo w zajęciach fitness czy chodzenie na basen często bywa nieosiągalne ze względu na finanse czy wewnętrzne bariery. W takich sytuacjach należy szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest rower do ćwiczenia w domu. To urządzenie, które może zdziałać cuda. Czy warto kupić rower domowy na odchudzanie? Efekty mogą być zadziwiające bez względu na wiek.

Rower stacjonarny daje szansę na trening dopasowany do możliwości seniora – intensywność i czas trwania jazdy zależy wyłącznie od ćwiczącego. Regularne treningi wiążą się z licznymi korzyściami dla zdrowia. Na pierwszym miejscu znajduje się przede wszystkim poprawa kondycji i pracy układu krążenia. Kolejną zaletą jest wsparcie stawów i zadbanie o ich elastyczność. Sztywność i bóle stawów bywają częstym problemem osób w podeszłym wieku, natomiast rower do ćwiczenia w domu może okazać się świetną formą rehabilitacji. Seniorzy z nadwagą mogą także liczyć na zgubienie zbędnych kalorii bez narażania się na niebezpieczny wysiłek. To więc wyjątkowo wydajny sprzęt fitness – dopasowany do potrzeb omawianej grupy wiekowej.

Jakie urządzenie wybrać i gdzie je kupić?

Aby rower stacjonarny był w stu procentach wydajny, powinien być dobrze dopasowany do ćwiczącego. Dotyczy to zarówno wyboru odpowiedniego sprzętu w sklepie, jak i właściwego ustawienia siodełka czy kierownicy.

Wybierając się na zakupy, należy mieć świadomość, że rowerki stacjonarne występują w dwóch klasycznych wariantach – pionowym i poziomym. Zazwyczaj osobom starszym zaleca się te poziome (zwane również leżącymi). Konstrukcja tego urządzenia bardziej sprzyja potrzebom seniorów – szerokie siodełko jest wyposażone w oparcie, a pedały zostały umieszczone z przodu, co pozwala na wygodniejsze ułożenie nóg.

Osoby starsze powinny zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a więc na stabilność urządzenia oraz jego ergonomię. Tego typu sprzęt najlepiej kupować w sklepach specjalizujących się w urządzeniach do ćwiczeń. Jednym z nich jest np. JohnsonFitness.pl – znajdziesz w nim rowerki stacjonarne wyprodukowane przez Matrix Fitness, Horizon Fitness i Vision Fitness. W zależności od potrzeb możesz wybrać podstawowe modele lub te bardziej zaawansowane i wyposażone w nowoczesne wyświetlacze. Co istotne, JohnsonFitness.pl oferuje gwarancję typu door-to-door, co oznacza, że w razie jakiejkolwiek usterki, specjaliści zajmą się odbiorem zepsutego i odwiezieniem naprawionego sprzętu do domu.

Wiesz już, czy rowerek stacjonarny jest wydajny, czym się kierować na zakupach i gdzie najlepiej zamówić sprzęt fitness. Nie zwlekaj, zatroszcz się o zdrowie bliskiego Ci seniora.

5 Podobnych Artykułów

  1. Zegarek damski liczący kroki oraz śledzący aktywność
  2. Sianów - Na jakie wydarzenia kulturalne i sportowe warto się wybrać?
  3. Daj piątaka na dzieciaka: Jak można włączyć się w akcję charytatywną?
  4. Bieg Górnika: Kultowa impreza biegowa, której nie możesz przegapić!
  5. Apteki w Karwi: godziny otwarcia, dyżury oraz kontakt i informacje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Łukasz Adamiec
Łukasz Adamiec

Będąc trenerem lekkiej atletyki dzielę się fachową wiedzą z zakresu treningu biegaczy, ze szczególnym uwzględnieniem treningu interwałowego i rozwoju wytrzymałości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły