Trening pośladków na siłowni – ćwiczenia i wskazówki

Trening pośladków na siłowni – ćwiczenia i wskazówki
Autor Agnieszka Tkocz
Agnieszka Tkocz26.10.2023 | 7 min.

Trening pośladków na siłowni to świetny sposób na wyrzeźbienie i wzmocnienie mięśni pośladkowych. Ćwiczenia skupiające się na tej partii ciała nie tylko poprawiają wygląd i kształt pośladków, ale także wpływają pozytywnie na zdrowie kręgosłupa i bioder. W tym artykule znajdziesz przegląd najskuteczniejszych ćwiczeń na pośladki, które możesz wykonywać na siłowni, a także porady dotyczące liczby serii i powtórzeń oraz wskazówki żywieniowe wspomagające trening. Zacznij już dziś swoją przygodę z treningiem pośladków i ciesz się efektami!

Kluczowe wnioski:
 • Ćwiczenia z ciężarami i na maszynach to najlepsze ćwiczenia na pośladki.
 • 3-5 serii po 10-15 powtórzeń z ciężarem 60-80% 1RM to optymalny zakres.
 • Rezultaty treningu pośladków powinny być widoczne po 4-8 tygodniach.
 • Białko i węglowodany należy dostarczać regularnie przed i po treningu.
 • Spanie min. 7 godzin i odpowiednia regeneracja mięśni to klucz do sukcesu.

Najlepsze ćwiczenia na pośladki w siłowni

Jeśli chcesz wyrzeźbić i wzmocnić pośladki, koniecznie włącz do swojego treningu na siłowni przysiady ze sztangą lub hantlami. To podstawowe i jednocześnie najskuteczniejsze ćwiczenie angażujące wszystkie partie mięśni pośladkowych. Wykonuj 3-4 serie po 10-12 powtórzeń. Innym świetnym ćwiczeniem są martwe ciągi - staniesz przodem do drążka i będziesz go ciągnąć do siebie, angażując pośladki. Możesz też skorzystać z maszyny do wypchnięć bioder lub wykonać wypchnięcia sztangą leżąc na ławce.

Warto dodać także izolowane ruchy na maszynie do odwodzeń i unoszenia nóg, które pozwolą wyrzeźbić pośladki od zewnątrz. Aby wzmocnić mięśnie stabilizujące miednicę i biodra, wykonuj mostki biodrowe leżąc na piłce.

Ćwiczenia z gumą oporową

Dodatkowo możesz wzbogacić trening pośladków o ćwiczenia z gumą oporową. Wykonuj wykroki, odwodzenia i przywodzenia nóg trzymając gumę zawiniętą wokół ud. To pozwoli izolować i wzmacniać poszczególne partie mięśni.

Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu pośladków, aby zapobiec kontuzjom. Trening pośladków 2-3 razy w tygodniu przyniesie zadowalające efekty.

Jak trenować pośladki na siłowni?

Aby skutecznie trenować pośladki na siłowni, wybieraj obciążenia odpowiednie do Twojego poziomu zaawansowania. Jeśli dopiero zaczynasz, zacznij od lżejszych ciężarów, by opanować technikę, a następnie stopniowo zwiększaj obciążenie.

Optymalny zakres powtórzeń dla budowy masy mięśniowej to 8-12 powtórzeń z obciążeniem ok. 70-85% maksymalnego ciężaru, który jesteś w stanie podnieść tylko raz (1RM). Wykonuj 3-4 serie każdego ćwiczenia z przerwami 60-90 sekund.

Urozmaicony trening

Aby trening był efektywny, urozmaicaj go - nie wykonuj tego samego zestawu ćwiczeń przez wiele tygodni. Co 2-3 tygodnie zmień kąty nachylenia, szerokość stóp, a także kolejność wykonywanych ćwiczeń. Dobieraj ćwiczenia tak, aby pracować zarówno główne mięśnie pośladków, jak i mięśnie stabilizujące.

Nie zapominaj też o rozciąganiu pośladków po treningu, aby zmniejszyć bolesność mięśni i zwiększyć zakres ruchu.

Czytaj więcej: Kalkulator czasu biegu | Oblicz tempo i dystans

Ćwiczenia z ciężarami a maszyny do pośladków

Zarówno ćwiczenia z ciężarami, jak i na maszynach są skuteczne w trenowaniu pośladków. Jednak każda z tych form ma pewne zalety.

Ćwiczenia z ciężarami, takie jak przysiady czy martwe ciągi, pozwalają na większą swobodę ruchu i lepsze mimowolne angażowanie innych partii mięśniowych dla utrzymania równowagi. Wadą może być trudniejsza kontrola prawidłowej techniki.

Ćwiczenia na maszynach izolują pracę mięśni pośladków i ułatwiają utrzymanie prawidłowej postawy. Wadą jest mniejszy zakres ruchu niż przy ćwiczeniach z ciężarami.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest łączenie treningu pośladków na maszynach i z ciężarami wolnymi. Pozwoli to czerpać korzyści z obu form aktywności.

Ile serii i powtórzeń wykonać na siłowni?

Trening pośladków na siłowni – ćwiczenia i wskazówki

Aby wzmocnić i powiększyć pośladki na siłowni, zaleca się wykonywanie 3-5 serii danego ćwiczenia z 8-15 powtórzeniami. Optymalna liczba powtórzeń zależy od celu treningu:

 • 8-10 powtórzeń - maksymalny przyrost masy mięśniowej
 • 10-12 powtórzeń - równowaga między masą a siłą
 • 12-15 powtórzeń - wzmocnienie mięśni i wytrzymałość

Przerwy między seriami powinny wynosić 60-90 sekund. Ćwiczenia wykonuj z obciążeniem 60-80% jednorazowego maksimum (1RM). Taki zakres stymuluje wzrost mięśni i siły.

Kiedy efekty treningu pośladków?

Regularny trening pośladków powinien przynieść widoczne efekty w postaci:

2 tygodnie lepsze ukrwienie i wzmocnienie mięśni
4 tygodnie zwiększenie jędrności i kształtu pośladków
8 tygodni wyraźny przyrost masy mięśniowej

Jednak zmiany te zależą od regularności i intensywności treningów. Ćwicząc 2-3 razy w tygodniu możesz zauważyć pierwsze efekty już po miesiącu. Kluczem jest wytrwałość i stopniowe zwiększanie obciążeń.

Dieta wspomagająca trening pośladków

Aby trening pośladków przyniósł jak najlepsze efekty, wspieraj go odpowiednią dietą. Oto kluczowe zalecenia żywieniowe:

 • Spożywaj ok. 1,6-2 g białka na kg masy ciała dziennie w 2-4 posiłkach.
 • Jedz węglowodany przed i po treningu, aby zapewnić energię do ćwiczeń i zregenerować zapasy glikogenu.
 • Włącz zdrowe tłuszcze, np. olej lniany, orzechy, awokado.
 • Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, najlepiej niegazowaną.

Unikaj w diecie tłustych, smażonych potraw, fast foodów, nadmiaru cukru i alkoholu. Odpowiednio zbilansowana dieta w połączeniu z regularnym treningiem pozwoli wyrzeźbić wymarzone pośladki!

Podsumowanie

Regularny trening pośladków na siłowni to świetny sposób na wyrzeźbienie i wzmocnienie tej partii ciała. Aby osiągnąć zadowalające efekty, włącz do swoich treningów podstawowe ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała oraz na maszynach, takie jak przysiady, martwe ciągi czy wypchnięcia bioder. Ćwiczenia na siłowni na pośladki powinny być urozmaicone i angażować zarówno główne mięśnie pośladków, jak i partie stabilizujące. Optymalny zakres to 3-5 serii i 8-15 powtórzeń z przerwami 60-90 sekund.

Pierwsze efekty treningu pośladków w postaci lepszego ukrwienia i wzmocnienia mięśni powinny być widoczne już po 2 tygodniach systematycznych ćwiczeń. Aby wspomóc efekty, pamiętaj o odpowiednim odżywianiu - jedz regularnie białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Dbaj też o regenerację mięśni poprzez rozciąganie i sen. Wyrzeźbione pośladki są w zasięgu ręki!

Trening pośladków na siłowni przynosi wiele korzyści nie tylko dla wyglądu, ale także dla zdrowia. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie dna miednicy, poprawiają stabilność stawów biodrowych i kręgosłupa oraz sprzyjają lepszej sylwetce. Dlatego warto poświęcić pośladkom więcej uwagi podczas treningów na siłowni. A systematyczność i stopniowe zwiększanie obciążeń na pewno przyniesie satysfakcjonujące efekty.

Podsumowując, trening pośladków na siłowni to doskonały sposób na poprawę wyglądu i zdrowia tej partii ciała. Aby osiągnąć wymarzone kształty, wystarczy dobrać odpowiednie ćwiczenia, dbać o technikę, stopniować obciążenia i wspomagać trening zbilansowaną dietą. Powodzenia!

5 Podobnych Artykułów

 1. Zegarek damski liczący kroki oraz śledzący aktywność
 2. Złamanie 5 kości śródstopia objawy leczenie rehabilitacja
 3. Więzadło poboczne strzałkowe - leczenie, rehabilitacja, ćwiczenia
 4. Skarpety nieprzemakalne i wodoszczelne do biegania - najlepsze 2023
 5. Plan treningowy na 10 km - jak przygotować się do biegu w miesiąc
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Agnieszka Tkocz
Agnieszka Tkocz

Jako biegaczka amatorska dzielę się na blogu swoimi doświadczeniami z treningów oraz startów w zawodach. Opisuję przydatne porady treningowe, recenzuję sprzęt i opisuję ciekawe trasy biegowe. Chcę motywować innych do rozpoczęcia przygody z bieganiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły