Ćwiczenia na mięśnie pośladkowe i uda. Budowa pośladków marzeń w domu!

Ćwiczenia na mięśnie pośladkowe i uda. Budowa pośladków marzeń w domu!
Autor Agnieszka Tkocz
Agnieszka Tkocz26.10.2023 | 7 min.

Mięśnie pośladkowe ćwiczenia to klucz do zbudowania jędrnych, umięśnionych i kształtnych pośladków. Chociaż genetyka odgrywa rolę w tym, jak wyglądają nasze pośladki, możemy zrobić wiele, aby je wzmocnić i ujędrnić wykonując odpowiednie ćwiczenia w domu. W tym artykule przedstawiam sprawdzone sposoby na zbudowanie pośladków marzeń bez wychodzenia z domu. Omawiam najskuteczniejsze ćwiczenia dla pań i panów, które wzmacniają nie tylko mięśnie pośladkowe, ale i mięśnie ud. Dowiesz się, jak skonstruować prosty trening pośladków do wykonania we własnym domu bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Kluczowe wnioski:
 • Ćwiczenia takie jak przysiady, wyciskanie bioder czy unoszenie nóg do góry świetnie wzmacniają i kształtują pośladki.
 • Aby zbudować pośladki, należy ćwiczyć minimum 2-3 razy w tygodniu przez minimum 12 tygodni.
 • Należy ćwiczyć zarówno mięśnie pośladkowe wielkie, średnie jak i małe.
 • Oprócz ćwiczeń na pośladki, warto wykonywać też trening mięśni ud i bioder.
 • Kluczowe jest odpowiednie wykonywanie ćwiczeń z pełnym zakresem ruchu i kontrolowanym tempem.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pośladkowe

Aby wzmocnić i ujędrnić mięśnie pośladkowe, warto włączyć do treningu ćwiczenia angażujące wszystkie części pośladków - górną, dolną oraz środkową. Podstawowe i najskuteczniejsze ćwiczenia na pośladki to przysiady ze sztangą lub z obciążeniem własnego ciała, wykroki z hantlami, wyciskanie bioder na maszynie lub ściskanie piłki między udami w pozycji leżącej. Wykonując je prawidłowo z pełnym zakresem ruchu, możemy w krótkim czasie zauważyć różnicę w kształcie i jędrności pośladków.

Kluczowe jest, aby ćwiczyć pośladki regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Pojedynczy trening powinien zawierać 3-4 ćwiczenia na mięśnie pośladkowe wykonane w 3-4 seriach po 10-15 powtórzeń. Taki trening, powtarzany konsekwentnie przez minimum 12 tygodni, przyniesie widoczne efekty w postaci wyrzeźbionych, pełnych pośladków.

Podstawowe błędy

Niestety wiele osób popełnia błędy trenując pośladki. Najczęstsze to zbyt szybkie tempo wykonywania ćwiczeń lub zbyt mały zakres ruchu. Prawidłowo wykonane powtórzenie powinno trwać 2-3 sekundy, a mięśnie pośladkowe muszą być rozciągnięte maksymalnie w górnej i dolnej fazie ruchu. Tylko wtedy trening przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jak zbudować umięśnione pośladki w domu?

Marzysz o pełnych, jędrnych pośladkach, ale nie masz czasu ani ochoty, aby codziennie chodzić na siłownię? Całe szczęście, że zbudowanie seksownych kształtów jest możliwe również w warunkach domowych. Wystarczy kilka prostych przyrządów lub własne ciało. Oto kilka przykładowych ćwiczeń na umięśnienie pośladków, które możesz wykonywać bez wychodzenia z domu.

Mięśnie pośladkowe ćwiczenia takie jak przysiady, wypchnięcia jednonóż lub unoszenie wyprostowanej nogi do góry świetnie modelują i wzmacniają pośladki. Do ich wykonania nie potrzebujesz żadnych przyrządów - wystarczy Twoje własne ciało. Możesz urozmaicić trening dodając minihantle lub opaski z obciążeniem na uda czy kostki.

Pomoce treningowe

Co jeszcze może Ci się przydać do domowych ćwiczeń pośladków? Na pewno yoga mat, aby ćwiczyć na miękkim podłożu. Możesz też wykorzystać piłkę gimnastyczną lub bosu do wykonywania przysiadów i wyciskania bioder w niestabilnych warunkach. To zwiększy skuteczność treningu. Na zaawansowanym poziomie polecam pasy i ciężarki treningowe.

Czytaj więcej: Trening na bieżni - 15 minut dziennie dla zdrowia i sylwetki

Ćwiczenia na mięśnie pośladkowe bez sprzętu

Ćwiczenia na pośladkowy średni nie wymagają użycia dodatkowego sprzętu. Wystarczy pozycja na czworakach, z wyprostowanymi rękami i stopami opartymi na podłodze. Następnie unosimy naprzemiennie wyprostowaną prawą i lewą nogę w bok do pozycji równoległej do podłoża. Pilnujemy, aby tułów cały czas pozostawał wyprostowany. Tempo wykonania najlepiej ustawić na 2-3 sekundy w górnej fazie unoszenia i tyle samo w dolnej.

Kolejna propozycja na trening pośladków bez sprzętu to wypchnięcia bioder leżąc bokiem. Kładziemy się na boku, zaczepiamy stopę górnej nogi za kostkę nogi dolnej i unosimy biodra jak najwyżej, napinając pośladki. Po kilkunastu powtórzeniach zmieniamy bok.

Wzmacnianie mięśni ud przy pomocy ćwiczeń

Ćwiczenia na mięśnie pośladkowe i uda. Budowa pośladków marzeń w domu!

Oprócz pośladków, warto zadbać też o mięśnie ud, które razem z pośladkami budują zgrabną sylwetkę. Podstawowe ćwiczenia rozwijające uda to przysiady, wyciskanie bioder, wyrzuty nóg do tyłu czy unoszenie wyprostowanych nóg leżąc. Możesz je wykonać ze sztangą, ciężarkami lub z obciążeniem własnego ciała.

Pamiętaj, że im większy zakres ruchu, tym lepiej uda zostaną przepracowane. W przysiadach złap drążek szeroko i zejdź z biodrami maksymalnie w dół, aż uda będą równoległe do podłogi. Podczas prostowania nóg kontraktuj mocno mięśnie.

Izolacja mięśni ud

Aby wyrzeźbić uda jeszcze lepiej, dodaj do treningu izolację zewnętrznych i wewnętrznych części ud. Do tego idealnie nadają się unoszenia wyprostowanej nogi z pacą na kostce oraz ściskanie piłki między udami w pozycji leżącej.

Ćwiczenia na pośladki i uda dla pań

Panie często narzekają, że mają zbyt szerokie uda i płaski tyłek. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom na pośladki i uda dla pań, można to zmienić. Oto kilka skutecznych ćwiczeń, które pomogą wysmuklić uda i zbudować pełne, okrągłe pośladki:

 • głębokie przysiady z szerokim rozstawieniem stóp i wypchnięciem pośladków do tyłu
 • wykroki z hantlami w dłoniach
 • unoszenie wyprostowanej nogi z pacą na kostce
 • wypchnięcia bioder leżąc na boku z nogą zaczepioną o kostkę

Te ćwiczenia warto uzupełnić treningiem aerobowym, np. szybkim spacerem, biegiem lub jazdą na rowerze. Regularny wysiłek fizyczny, odpowiednia dieta i cierpliwość dadzą oczekiwane rezultaty.

Trening pośladków i ud dla mężczyzn

Również panowie mogą zbudować zgrabne, umięśnione pośladki i mocne uda. Jakie ćwiczenia będą najlepsze w treningu pośladków i ud dla mężczyzn?

przysiady ze sztangą wyciskanie bioder na maszynie
martwy ciąg wyrzuty nóg z hantlami do tyłu

Mężczyźni powinni stosować nieco cięższe obciążenia niż kobiety, aby pobudzić wzrost masy mięśniowej. Ważne jednak, aby nie przesadzać ze sztangą i ilością serii, gdyż może to prowadzić do kontuzji. Regularny trening 2-3 razy w tygodniu z progresją obciążeń przyniesie świetne efekty w postaci mocnych, umięśnionych ud i pośladków.

Podsumowanie

Regularne ćwiczenia na mięśnie pośladkowe są kluczem do zbudowania pełnych, jędrnych, kształtnych pośladków. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich ćwiczeń angażujących wszystkie części pośladków oraz systematyczność - trening 2-3 razy w tygodniu przez minimum 12 tygodni. Podstawą są przysiady, wyciskanie bioder czy unoszenie nóg do góry. Możesz je wykonać w domu bez specjalistycznego sprzętu.

Oprócz ćwiczeń na pośladki, warto robić też trening mięśni ud, np. przysiady ze sztangą, wyrzuty nóg z hantlami. Dla lepszych efektów dodaj izolację ud przy pomocy unoszenia wyprostowanej nogi lub ściskania piłki. Zarówno panie, jak i panowie mogą w ten sposób zbudować zgrabne, umięśnione pośladki i uda.

Pamiętaj o prawidłowej technice - pełny zakres ruchu, wolne tempo wykonania, kontrolowanie mięśni. Tylko wtedy trening przyniesie oczekiwane rezultaty w postaci wyrzeźbionych kształtów. Jeśli będziesz ćwiczył regularnie i z pełnym zaangażowaniem, szybko zobaczysz różnicę w wyglądzie pośladków i ud.

Budowanie wymarzonych kształtów wymaga cierpliwości i konsekwencji, ale jest jak najbardziej możliwe. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na pośladkowy średni i zewnętrzną część ud pomogą spełnić marzenia o seksownych pośladkach i zgrabnych udach.

Najczęstsze pytania

Aby zbudować jędrne, umięśnione pośladki, treningu mięśni pośladkowych należy wykonywać minimum 2-3 razy w tygodniu. Pojedyncza jednostka treningowa powinna zawierać 3-4 ćwiczenia na pośladki wykonane w 3-4 seriach po 10-15 powtórzeń. Taki trening pośladków powtarzany konsekwentnie przez okres około 12 tygodni przyniesie widoczne efekty w postaci pełniejszego i bardziej umięśnionego tyłka.

Do najskuteczniejszych ćwiczeń wzmacniających i kształtujących pośladki należą: przysiady ze sztangą lub własnym ciężarem ciała, wykroki i wymachy nóg z obciążeniem, wyciskanie bioder na maszynie lub siedzisku, ściskanie piłki między udami w pozycji leżącej. Warto stosować pełny, kontrolowany zakres ruchu.

Pośladki można świetnie wzmocnić wykonując w domu takie ćwiczenia jak: przysiady, wypchnięcia jednonóż, unoszenie wyprostowanych nóg do góry lub w bok leżąc na boku, mostki biodrowe. Warto wykorzystać własne obciążenie ciała, a zaawansowani mogą dodać małe hantle czy opaski obciążeniowe.

Połączenie treningu siłowego pośladków z ćwiczeniami aerobowymi, jak bieganie, spacery czy jazda na rowerze, pomoże zredukować cellulit na pośladkach. Dobrze sprawdzą się też masaże, peelingi i zdrowa dieta bogata w błonnik i antyoksydanty. Kluczowe są cierpliwość i systematyczność w działaniu.

Aby ujędrnić i wzmocnić pośladki w domu bez użycia sprzętu wystarczą ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała takie jak: przysiady, wypchnięcia bioder, unoszenie nóg do góry leżąc lub klęcząc. Można też wykonać skłony tułowia w przód w podporze przodem lub unoszenie wyprostowanej nogi leżąc na boku.

5 Podobnych Artykułów

 1. Zegarek damski liczący kroki oraz śledzący aktywność
 2. Sianów - Na jakie wydarzenia kulturalne i sportowe warto się wybrać?
 3. Daj piątaka na dzieciaka: Jak można włączyć się w akcję charytatywną?
 4. Bieg Górnika: Kultowa impreza biegowa, której nie możesz przegapić!
 5. Apteki w Karwi: godziny otwarcia, dyżury oraz kontakt i informacje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Agnieszka Tkocz
Agnieszka Tkocz

Jako biegaczka amatorska dzielę się na blogu swoimi doświadczeniami z treningów oraz startów w zawodach. Opisuję przydatne porady treningowe, recenzuję sprzęt i opisuję ciekawe trasy biegowe. Chcę motywować innych do rozpoczęcia przygody z bieganiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły